ClujAzi

Fii informat!

70% din cinematograful Dacia a fost refăcut

CinemaCinematograful ”Dacia” din cartierul Mănăștur se afla în plin proces de modernizare, lucrările urmând să fie finalizate până la sfârșitul acestui an. Clădirea, dată în folosință în anul 1981, are o suprafață construită de 960 de metri pătrați – subsol, parter și etaj (str. Bucegi nr. 11b).

 
”Acest cinematograf, din nefericire, după Revoluție, s-a transformat într-o groapă de gunoi, multă vreme fiind nefolosit. Astăzi este în lucru și până la 1 ianuarie 2016 lucrările vor fi gata din toate punctele de vedere. Aceasta înseamnă amenajări interioare, finisaje, zugrăveli și achizitionare de mobilier specific cinematografelor. Lucrarea este in valoare de 2,8 milioane cu TVA și presupune următoarele lucruri: în primul rând reabilitarea integrală a sălii de cinema, care va permite proiecții 3D, cu toate dotările specifice. De asemenea, sala mică va avea o dimensiune multifuncționala, de la conferințe, expoziții, centru cultural pentru tineret sau pentru pensionari și activități pentru copii. La etaj va fi amenajată tot o sala multifuncțională. Aceasta reabilitare a fost consecința proiectului de bugetare participativă. Practic, cetățenii au decis ce urmează să se întâmple aici”, a declarat primarul Emil Boc.
Lucrările sunt realizate de către SC 2INVEST SRL, asociat cu SC CIVITAS PROIECT SRL, valoarea contractului de proiectare și  execuție fiind de 2.833.943,58 lei cu TVA.
Până în prezent, 70% din lucrări au fost executate. Este vorba despre: desfacere tencuieli interioare și exterioare, racord termic, electric și apa-canal, rezervor apa, case de pompe, instalații de ventilație, demontări sanitare, realizare instalații sanitare, electrice și termoficare, realizare vestiare, amenajări și finisaje exterioare.