Primarul Emil Boc a declarat în şedinţa de Consiliu Local de joi că din cauza aglomeraţiei din Centru orarul şcolilor va fi modificat.
Orarul a fost agreat şi de şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj, Valentin Cuibus. Astfel, şcolile din centru îşi vor începe orele gradat: de la 8:00, 8:15, 8:30 şi 8:45.
„Este o primă măsură pentru ameliorarea traficului, la o oră extrem de aglomerată”, a afirmat Boc la şedinţa de joi a Consiliului Local.
O soluţie suplimentară ar fi ca un angajat al şcolii să preia copilul de la maşina părinţilor şi să îl ducă de mână în şcoală.
Începând din 15 septembrie va fi reluată circulaţia pe străzile Horea şi Avram Iancu, însă pe Moţilor se va lucra până în octombrie.