ClujAzi

Fii informat!

Alin Tişe: USL falimentează primăriile sărace pentru a le face controlabile la alegeri

Senatorul Alin Tişe atrage atenţia asupra încercărilor disperate ale Guvernului USL de a diminua drastic bugetele primăriilor, în speranţa de a-i face pe primari mai controlabili în perspectiva alegerilor din 2014.

Printr-o ordonanţă din 2013, Executivul a decis ca impozitul agricol, colectat de autorităţile locale, să fie virat integral către bugetul central.

„USL falimentează astfel primăriile sărace. Toate veniturile încasate de primării din venitul agricol constituie venit la bugetul central. Primarii devin colectori de taxe după care varsă toate sumele la bugetul central. Este abuzivă această decizie mai ales că şi Asociaţia Comunelor din România, constituită în mare parte din primari ai USL, a spus asta. Practic, se doreşte ca primarii să stea cu mâna întinsă la preşedinţii de consilii judeţene, pentru a putea funcţiona corespunzător”, a declarat Alin Tişe.

Mai mult, a fost stabilit în mod discriminatoriu şi numărul de angajaţi din cadrul comunelor astfel încât un oraş cu 20.000 de locuitori să aibă 50 de angajaţi, în timp ce o comună cu acelaşi număr de ceteni să activeze cu 22 de persoane.

În acest sens, senatorul clujean va depune în Parlament un proiect legislativ prin care 25% din impozitele agricole să rămână pentru comunitatea colectoare, iar sumele să nu fie livrate integral spre bugetul central.

Totodată, Alin Tişe va depune un proiect şi referitor la capacitatea personalului bugetar din administaţia locală, astfel încât aceasta să fie reglată în funcţie de populaţia acoperită, cum se întâmplă la stabilirea numărului consilierilor locali şi a celor judeţeni.